AGENCIJA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA REVIDIRANJE LASTNINSKEGA PREOBLIKOVANJA PODJETIJ

AGENCIJA REPUBLIKE SLOVENIJE
ZA  REVIDIRANJE  LASTNINSKEGA
PREOBLIKOVANJA  PODJETIJ

ARHIVSKA STRAN

Glej obvestilo


REVIZIJA LASTNINSKEGA PREOBLIKOVANJA PODJETIJ

Revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij za obdobje od 1. 1. 1990 do 31. 12. 1992 se opravlja po postopku in s pooblastili v skladu z zakonom o lastninskem preoblikovanju podjetij (ZLPP) in s podzakonskimi predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje pravnih oseb in privatizacijo v Sloveniji.

Revizijo lastninskega preoblikovanja podjetij lahko opravi agencija za revidiranje le pri podjetjih, pri katerih še ni zaključen postopek lastninskega preoblikovanja oziroma ki še niso vpisala lastninskega preoblikovanja v sodni register v skladu z 20. členom ZLPP.

V posebnih predpisih, ki se nanašajo na lastninsko preoblikovanje podjetij, ki imajo specifičen status (Loterija Slovenije, Uradni list Republike Slovenije in Mladinski izobraževalni center MIC Bohinj, p. o.), so pristojnosti agencije za revidiranje posebej opredeljene, glede postopka pa se uporabljajo določbe zakona o agenciji za revidiranje in drugih predpisov s področja lastninskega preoblikovanja podjetij.

V podjetjih, ki so kapitalsko ali poslovno povezana z revidiranim podjetjem, lahko agencija za revidiranje opravi pregled poslovnih in kapitalskih transakcij, nastalih pred lastninskim preoblikovanjem revidiranega podjetja.

Način dela agencije

Revizija lastninskega preoblikovanja podjetij se vodi na podlagi zakona o lastninskem preoblikovanju podjetij (ZLPP) in podzakonskih predpisov, smiselno se uporabljajo določbe o postopku nadziranja iz zakona o agenciji za revidiranje, subsidiarno pa se uporabljajo določbe zakona o splošnem upravnem postopku. Če za opravljanje revizije določenih pravnih subjektov veljajo posebni predpisi, se ti primarno uporabljajo pri vodenju postopka. Pri vodenju postopkov revizije agencija za revidiranje uporablja tudi pooblastila, ki so določena s posebnimi predpisi (npr. zakon o zunanjetrgovinskem poslovanju, zakon o davčni službi).

Agencija mora uvesti postopek revizije na predlog organov za notranje zadeve, državnega tožilca, javnega pravobranilca, družbenega pravobranilca, Agencije RS za prestrukturiranje in privatizacijo, Slovenske razvojne družbe, Slovenskega odškodninskega sklada, Kapitalskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja, upravičencev po predpisih o vračanju premoženja, Državnega zbora Republike Slovenije in organov lokalnih skupnosti, lahko pa postopek revizije uvede po uradni dolžnosti. O ugotovitvah v revizijskem postopku agencija izda revizijsko poročilo, ki ga mora vročiti revidirani osebi, Agenciji RS za prestrukturiranje in privatizacijo, družbenemu pravobranilcu, pristojnemu državnemu tožilcu, pristojnemu organu za notranje zadeve in tistemu od drugih upravičenih predlagateljev, ki je zahteval revizijo. Nadalje agencija obravnava pripombe strank zoper to poročilo, ki imajo 30-dnevni rok za pripombe, in izda odločbo s katero zavezani pravni osebi, ki ne odpravi oškodovanja družbenega kapitala naloži taksativno naštete ukrepe iz 48. c člena ZLPP. Zoper to odločbo lahko zavezane osebe in tiste osebe, ki jim je bila odločba vročena zaradi uskladitve, vložijo tožbo v pravdnem postopku pri sodišču; v tem postopku ima agencija za revidiranje položaj tožene stranke. Agencija za revidiranje prisilno izvršuje izdano odločbo na podlagi določb zakona o splošnem upravnem postopku. Agencija RS za prestrukturiranje in privatizacijo mora v odločbi naložene ukrepe revizijskega organa upoštevati pri odobritvi programa lastninjenja in pri izdaji soglasja za vpis v sodni register, Slovenska razvojna družba pa mora ugotovitve upoštevati skladno z določbami prvega odstavka 5. člena, prvega odstavka 6. člena v zvezi s petim odstavkom 63. člena, 7. člena zakona o zaključku lastninjenja - ZZLPPO.

Postopek preverjanja kapitalskih in poslovnih povezav z revidiranim podjetjem se vodi po določbah zakona o agenciji za revidiranje, ki urejajo postopek nadziranja. O ugotovitvah pregleda agencija izda zapisnik, h kateremu pregledana oseba lahko da pripombe. Ugotovitve zapisnika se uporabijo v revizijskem postopku.

Inkriminirana dejanja agencija za revidiranje preganja z vložitvijo ovadbe zaradi storitve kaznivega dejanja ali gospodarskega prestopka in z vložitvijo predloga za uvedbo postopka o prekršku na podlagi določb zakona o agenciji in na podlagi kazenskopravnih predpisov. Agencija za revidiranje od 10. 3. 1997 ovadbe za kazniva dejanja vlaga neposredno pri Ministrstvu Republike Slovenije za notranje zadeve - Upravi kriminalistične službe, saj s tem prispeva k hitrejšemu in učinkovitejšemu pregonu kaznivih dejanj.


NAZAJ     PONOVNO NALAGANJE STRANI     KJE JE KAJ? - MENU     NAPREJ  

Administrator - Webmaster